Najważniejszym spośród największych wyzwań w większości miast w Polsce jest transport. Nasze województwa nie są dostosowane do tak dużego nasilenia korków, jaki pojawił się poprzez wzrost ilości aut na polskich szosach. Dlatego główną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć niemalże każde województwo jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Jezdnie i komunikacja miejska to priorytet, który da przestrzeń na to by zwiększyć wygodę krakowian jak również poprawi integralność gospodarki Krakowa.

Wśród innych miast, nowe projekty drogowe w Krakowie mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za budową metra, ale zanim metro powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej i drogi potrzeba włożyć sporo pieniędzy . Z bardziej istotnych inwestycji trzeba podkreślić:
w pełni napędzaną elektrycznie nitkę autobusów – jedyną w Polsce,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec PKP wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowych połączeń między już wybudowanymi połączeniami i remonty istniejących tras tramwajowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy napraw nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto zaś mieć jasność tego, że bez inwestycji jakość dróg nie może być lepsza i aby mieszkało się lepiej, trzeba wytrwałości.Kraków wybory 2014
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko nowe linie komunikacji, jak również lepszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. (jednym z przykładów może być ścieralna nawierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto wymaga dodatkowo wielu remontów i inwestycji, aby jeździło się po mieście dobrze. Zarówno autem, ale również tramwajami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.